Jak pěstovat brusinky

Péče o brusinky

Brusinky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Pokud se chystáte vypěstovat vlastní brusinky, máte tu správnou volbu. Ať už jste začátečník nebo pokročilý zahradník, následující informace vám poradí, jak získat výnosy úrodných brusinek.

Výběr místa

Brusinky preferují slunné až polostinné místo. Vyhledávejte místa, která jsou vystavena přímému slunci alespoň 6 hodin denně. Rostliny brusinek jsou náročné na půdu. Pokud je to možné, vyberte si místo s úrodnou, vlhkou, propustnou, kyselou půdou.

Příprava půdy

Před vysazením brusinek je třeba půdu připravit. Odstraňte ze země všechny plevele a organické látky, které by mohly brzdit růst. Poté půdu dobře prohnojte.

Výsadba

Brusinky se nejlépe vysazují v září nebo říjnu, aby měly dostatek času na vyvinutí kořenového systému, než přijde zima. Každou rostlinu vysaďte do samostatné jamky o hloubce asi 15 cm.

Péče o rostlinu

Brusinky potřebují vlhkou půdu, ale přílišná vlhkost by mohla poškodit kořeny. Zalévejte rostliny alespoň jednou týdně, a to hluboce. Mějte na paměti, že méně je v tomto případě více.

Sběr

Brusinky zrají od srpna do října. Každá bobule je zralá, když je červená a jemná a lehce se oddělí od rostliny. Při sběru se vyhněte mechanickému poškození rostliny a sbírejte ovoce opatrně.

Vzhledem k tomu, že brusinky jsou náročné na půdu a zalévání, je důležité, abyste se o ně správně starali. Postupujte podle výše uvedených pokynů a měli byste být schopni získat úrodné a chutné brusinky.